Markering utenfor Høyesterett under den såkalte ACER-saken i 2023.Markering utenfor Høyesterett under den såkalte ACER-saken i 2023. Foto: R

De EU-logrende stortingspartiene (Ap, Høyre, Venstre og MDG med KrF på slep) vil ikke røre ved EUs tredje energimarkedspakke og energibyrået ACER.

Senterpartiet hadde fremmet forslag om å forberede utmelding av energibyrået ACER i løpet av høsten 2026. Flertallet i energi- og miljøkomiteen satte seg på bakbeina. De ville heller ikke ha en utredning om mulige konsekvenser dersom Norge parkerer den tredje energimarkedspakka til EU.

ACER-partiene advarte i kjent stil mot «å sette EØS-avtalen i spill» i «utrygge tider». Som skremte høns kakler de om at frikobling fra deler av energipakkene (herunder ACER-forordningen) vil sette EØS-samarbeidet over styr. Påstanden er mer enn tvilsom, sjøl om EU sikkert vil vifte med en truende pekefinger. 

Norge er etter avtalens ordlyd i sin fulle rett til å innlede forhandlinger med EU i EØS-komiteen når det oppstår problemer. Og er det en ting som er sikkert, så er det at det elleville strømmarkedet har skapt alvorlige problemer i fleng for folk og næringsliv. Ingen tør lenger nekte for det. Ikke en gang energiministeren.

Avslørende nok bryr ikke von der Leyens norske puddelpartier seg om hva som faktisk står i avtalen de sier de forsvarer med nebb og klør. De vil ikke en gang utrede om deres egne påstander om alvorlige EØS-konsekvenser holder vann!

Så hva sier EØS-avtalen? Den sier at EØS-komiteen skal «særlig bestrebe seg på å finne frem til en gjensidig godtagbar løsning dersom det oppstår et alvorlig problem på et område som i EFTA-statene hører inn under den lovgivende myndighets kompetanse» (art. 102).

Fremskrittspartiet (som har snudd etter at partiets egen statsråd Terje Søviknes var hovedansvarlig for at Norge underla seg ACER i 2018) framsatte sitt eget forslag:

«Stortinget ber regjeringen utrede konsekvensene av å trekke Norge ut av EUs tredje energimarkedspakke, herunder hvilke rettslige, økonomiske og energipolitiske konsekvenser dette vil ha, samt vurdere handlingsrommet for å redusere eller avvikle Norges tilknytning til ACER gjennom EØS-avtalen, og komme tilbake til Stortinget på egnet måte.»

En sånn konsekvensutredning ble nedstemt av flertallspartiene. Det må forstås dithen at de ikke tror på sine egne skremsler om EØS-avtalens endelikt.

Nedstemt ble naturligvis også forslaget fra Senterpartiet, SV og Rødt om å be regjeringa «starte arbeidet med å melde Norge ut av EUs energibyrå ACER, med sikte på å fremme forslag om utmelding for Stortinget senest høsten 2026».

Revolusjon har utkommet i snart 40 år uten et øre i pressestøtte. Bidrag fra våre lesere har gjort dette mulig. Setter du pris på våre analyser og vår journalistikk, vipps et valgfritt beløp til 114 366

Kontakt og informasjon

Ansvarlig utgiver er KPML Media
© Der hvor ikke annet er angitt, kan innholdet på våre sider republiseres etter denne lisensen CC BY-NC-SA 4.0

For abonnement på tidsskriftet, skriv til abonnement@revolusjon.no | For redaksjonelle henvendelser | Andre henvendelser: revolusjon@revolusjon.no

 

Kommunistisk plattform KPML

kpml150Revolusjon er talerør for Kommunistisk plattform – marxist-leninistene (KPML).

Signerte artikler står for forfatterens regning og representerer ikke nødvendigvis organisasjonen sitt syn.